Velikost textu:   A    A    A

AMO pro seniory, senioři pro AMO

"Archiv jako informační zdroj k dějinám města, v němž mají své místo i vzpomínky." Touto sentencí uvádí Archiv města Ostravy seriál letošních říjnových a listopadových akcí, směřujících k navázání hlubších kontaktů se seniorskou populací města.

Podtitul akcí vyjadřuje jejich dvojjediný cíl – umožnit lidem hlubší seznámení s činností archivu a motivovat starší generaci-pamětníky k sepsání vlastních vzpomínek, vztahujících se k městu a životu v něm. Jako první skupina se v polovině října odpoledne mohli takto podívat do Archivu města Ostravy členové a příznivci našeho občanského sdružení.

Bylo nás sice jen devět, tedy méně než jsme původně předpokládali, ale na kvalitě akce to neubralo. Věnoval se nám vedoucí oddělení služeb AMO Mgr. Jozef Šerka. Nejprve nás v přednáškovém sále poutavým slovem i obrazem seznámil s funkcí archivu, jeho historií i historií budovy, v níž sídlí – někdejší radnicí města Přívozu. Výklad doplnil prezentací různých archiválií. Poté jsme si s jeho doprovodem prošli některá pracoviště archivu – badatelnu, knihovnu i vlastní moderně zařízené depozitáře (sklady archiválií). Tam jsme si také mohli prohlédnout vybrané dokumenty, vč. nejstarší listiny – privilegia císaře a krále Karla IV. z roku 1362.

Zkušený a erudovaný pracovník archvivu Mgr. Šerka nás též informoval o postupu digitalizace dokumentů, jež umožňuje studovat archiválie „on line“. Také zmíněné privilegium je dostupné na webových stránkách archivu.

Na závěr ještě Mgr. Šerka zodpověděl několik dotazů a rozdal účastníkům formulář a metodický pokyn ke zpracování vlastních vzpomínek seniorů na život v Ostravě (stravování, nakupování, oblékání, bydlení a vybavení domácností, společenský život, volný čas, dovolená, prázdniny a vzdělávání) ve 40. – 70. létech minulého století.

Autor: RNDr. Jiří Kovář

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.